Spring naar content

Pensioen: kiezen of delen?

Op donderdagmiddag 1 december zal bij PGGM in Zeist een kennisbijeenkomst plaatsvinden getiteld Pensioen: kiezen of delen? Deze bijeenkomst is specifiek gericht op beleidsbepalers en pensioenfondsbestuurders.

Het doel van deze bijeenkomst is om de bevindingen van recent Netspar onderzoek te ontsluiten voor een bredere groep pensioenprofessionals. Het betreft onderzoek dat relevant is voor verdieping van de discussie over de toekomst van het pensioenstelsel. Na presentaties van Bas Werker over de waarde van intergenerationele risicodeling in pensioencontracten en Roel Mehlkopf over keuzemogelijkheden, zal Theo Nijman de SER-varianten nader beschouwen. Peter Gortzak en Theo Langejan zullen een reactie geven.

In het programma treft u meer informatie aan over de inhoud van de diverse presentaties.

Inloop met koffie en broodjes

Opening en inleiding door dagvoorzitter Michael Visser (Netspar, TiU)

De waarde van intergenerationeel risico delen in pensioencontracten
Bas Werker (TiU)
Presentatie

De toegevoegde waarde van het al dan niet delen van risico’s tussen verschillende generaties is een terugkerend thema in het pensioendebat. Bas Werker zal in deze bijdrage proberen deze discussie in perspectief te plaatsen. Wat is intergenerationele risicodeling (IGR) precies? Hoeveel IGR zit er eigenlijk (nog) in het huidige FTK? En hoeveel in de voorgestelde SER varianten? Ten slotte de hamvraag: hoeveel IGR is wenselijk?

Welke keuzemogelijkheden zijn wenselijk vanuit het perspectief van deelnemers?
Roel Mehlkopf (TiU)
Presentatie

De roep om meer keuzevrijheid stelt beleidsmakers voor een dilemma. Keuzevrijheid maakt betere afstemming mogelijk maar vergroot ook de kans op individuele fouten. De wenselijkheid van nieuwe keuzemogelijkheden is onderzocht in een Netspar Topicality Project. Roel Mehlkopf presenteert de belangrijkste bevindingen. De studie brengt allereerst in kaart in welke mate er op dit moment al gebruik wordt gemaakt van bestaande keuzemogelijkheden zoals de hoog-laag constructie. Daarbij is ook gekeken wie hiervan gebruik maakt en of er sprake is van selectie-effecten ten koste van solidariteit. Vervolgens analyseert de studie concrete nieuwe keuzemogelijkheden die een rol spelen in beleidsdiscussies, zoals de mogelijkheid van het opnemen van een 10% lump sum bij pensionering en het inzetten van pensioenpremie voor aflossing van de hypotheeklening. Het paper kwantificeert de voordelen voor deze deelnemers door beter maatwerk, en kwantificeert de nadelen van het risico op verkeerde beslissingen.

Pauze

Van wetenschap naar praktijk: de SER varianten nader beschouwd
Theo Nijman (Netspar, TiU)
Presentatie

Theo Nijman zal aangeven welke argumenten hij ziet om te kiezen voor de verschillende contractvarianten waarvan in de Perspectiefnota van het kabinet sprake is. En hoe verhouden deze zich tot de nieuwe mogelijkheden in de wet verbeterde premieregelingen? Ook zal hij ingaan op de (on)mogelijkheden van (intergenerationele) risicodeling en keuzevrijheid in de diverse SER varianten.

Reflectie door Peter Gortzak (APG) en Theo Langejan (TwynstraGudde en Pensioenfederatie)

Vragen en dialoog

Afsluiting en borrel

Registreren

Locatie

PGGM
Noordweg Noord 150
3704 JG Zeist

Routebeschrijving

Registreren

Deze bijeenkomst is specifiek bedoeld voor beleidsbepalers en pensioenfondsbestuurders. Medewerkers van Netspar-partners en Netspar-fellows zijn ook welkom.

Soortgelijke bijeenkomsten

Online

Working longer for social good? – Raymond Montizaan – After-lunch webinar

Hoeveel rendement zijn mensen bereid op te geven voor maatschappelijk verantwoorde beleggingen in hun pensioen? En hoe verandert dit als ze precies weten wat lagere rendementen betekenen voor hun pensioeninkomen of voor de duur van hun loopbaan? We laten zien hoe extra informatie over financiële gevolgen en mogelijke langere werktijd hun keuzes beïnvloedt. De resultaten geven beleidsmakers concreet inzicht in hoe deelnemers afwegingen maken tussen financieel rendement en maatschappelijke impact, en hoe communicatie over deze gevolgen keuzes kan sturen.
Online

Visualisatievoorkeuren in het risicopreferentieonderzoek: vijf inzichten uit kwalitatieve interviews – Bas van Seumeren – After-lunch webinar

Met de invoering van het nieuwe pensioenstelsel krijgt de risicovoorkeur van deelnemers een centrale rol. Pensioenfondsen brengen deze voorkeuren in kaart met een risicopreferentieonderzoek (RPO). In de praktijk blijkt echter dat veel deelnemers moeite hebben om een weloverwogen afweging te maken tussen risico en verwacht rendement. Dit leidt tot een belangrijke vraag: hoe kunnen we deelnemers beter ondersteunen bij het maken van een weloverwogen risico-rendementsafweging?
Online

Verdeling van geld en bezittingen binnen families: wie krijgt wat bij schenkingen en erfenissen – Eduard Suari – After lunch webinar

Wealth transfers binnen families – zoals schenkingen en erfenissen – spelen een belangrijke rol in welvaartsverdeling tussen generaties. In dit onderzoek analyseren we hoe ouders schenkingen en erfenissen verdelen onder hun kinderen, en welke motieven daarachter liggen. Met behulp van uitgebreide CBS-administratieve data (2007–2021) onderzoeken zij meer dan 350.000 Nederlandse families.De resultaten laten zien dat schenkingen vooral worden beïnvloed door leeftijd en welvaart: oudere en rijkere ouders schenken vaker, en binnen families ontvangen juist de financieel minder sterke kinderen vaker een gift – een aanwijzing voor een altruïstisch motief. Het uitruilmotief (informele zorg in ruil voor giften) wordt nauwelijks gevonden. Nabijheid tot ouders speelt slechts beperkt een rol.Dit geeft belangrijke inzichten voor beleid: privétransfers lijken publieke herverdeling eerder aan te vullen dan te compenseren, vooral richting kinderen met lagere welvaart. Vervolgonderzoek richt zich op de verdeling van erfenissen en de interactie tussen schenkingen en nalatenschappen.

Sign up for event

Oeps! We konden je formulier niet vinden.