Spring naar content

Meer dan inkomen alleen: Levensloopfactoren en financieel welzijn na pensionering – Olaf Simonse – Verena Seibel – After-lunch webinar

Netspar organiseert dit After-lunch Webinar voor (medewerkers van) partners. Hierin presenteren onderzoekers nieuw pensioenonderzoek, ontvangen zij feedback en worden vragen beantwoord. Zo brengen we wetenschap en praktijk dichter bij elkaar.

In dit online After-lunch Webinar vertellen Olaf Simonse (Leiden University) en Verena Seibel (Utrecht University) over het onderzoek “Beyond Income: Life Course and Non-Economic Predictors of Financial Well-Being in Retirement”.

Dit onderzoek richt zich op financieel welzijn na pensionering. Waar pensioenonderzoek traditioneel vooral kijkt naar inkomensniveaus en inkomensvervanging, onderzoekt deze studie juist hoe ook niet-economische factoren bijdragen aan financieel welzijn op latere leeftijd.

Centraal staat de vraag hoe levensloopfactoren, sociale ondersteuning, gezondheid en vaardigheden samenhangen met de ervaren financiële zekerheid, weerbaarheid tegen financiële schokken en financiële vrijheid na pensionering. Daarbij is er speciale aandacht voor groepen met een verhoogd risico op financiële kwetsbaarheid, zoals vrouwen en mensen met een migratieachtergrond.

Op basis van surveydata onder gepensioneerde deelnemers van het LISS-panel, gekoppeld aan administratieve data van het CBS, laat het onderzoek zien dat gezondheid, functionele vaardigheden en toegang tot sociale steun belangrijke voorspellers zijn van financieel welbevinden. Gepensioneerden met een migratieachtergrond rapporteren gemiddeld een lager financieel welbevinden, terwijl vrouwen gemiddeld niet lager scoren dan mannen, mogelijk doordat sociale steun een buffer vormt tegen financiële kwetsbaarheid.

De resultaten onderstrepen het belang van een bredere benadering van pensioen, waarin naast inkomen ook gezondheid, vaardigheden en sociale hulpbronnen worden meegenomen. Deze inzichten zijn relevant voor pensioenbeleid en voor interventies die de financiële bestaanszekerheid op latere leeftijd kunnen versterken.”

Registreren

Locatie

Online (Teams)

Registreren

Dit event is toegankelijk voor (medewerkers van) Netspar Partners en fellows.

Soortgelijke bijeenkomsten

Online

Kennisgroep Pensioencommunicatie 2026 online sessie 2

We brengen professionals en onderzoekers samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen binnen pensioencommunicatie te bespreken. Met de Kennisgroep Pensioencommunicatie creëren we een plek waar wetenschap en praktijk elkaar op een constructieve manier ontmoeten.
Online

Kennisgroep Maatschappelijk Verantwoord Beleggen online sessie 3

In 2026 zet Netspar de Kennisgroep Maatschappelijk Verantwoord Beleggen (MVB) voort. In deze kennisgroep komen pensioenprofessionals en onderzoekers drie keer online samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen binnen MVB te bespreken. De kennisgroep biedt een vertrouwde en interactieve setting waarin ruimte is voor uitwisseling en verdieping. We bouwen voort op eerdere edities, met een vernieuwde aanpak: meer interactie, meer verdieping en een sterkere focus op concrete, toepasbare inzichten. Het doel van de kennisgroep is tweeledig: enerzijds het versterken van de MVB-community binnen Netspar, en anderzijds het laagdrempelig delen van actuele kennis. Daarnaast halen we relevante vragen op voor nieuw onderzoek en proberen we – waar mogelijk – direct antwoorden te formuleren op vraagstukken uit de praktijk.
Online

Langer doorwerken in tijden van robots en artificiële intelligentie – Milena Nikolova – After-lunch Webinar

Welke gevolgen hebben robots, digitalisering en artificiële intelligentie voor pensionering en langer doorwerken? In dit webinar presenteert Milena Nikolova nieuw onderzoek (samen met Viola Angelini - Groningen University) op basis van gegevens uit 20 Europese landen.

Sign up for event