Spring naar content

Economische en Psychologische Aspecten van Pensioenkeuze en Pensioencommunicatie

Op dinsdag 5 december organiseert Netspar een werkgroepbijeenkomst in het Academiegebouw van de Universiteit Utrecht over bovengenoemde onderwerp. Meer informatie over het programma en de papers is hierna te vinden. De dagvoorzitter is Arthur van Soest.

Vormgeving keuzevrijheid en maatwerk binnen pensioenregelingen
Jim Been (LU), Roel Mehlkopf (DNB), Marike Knoef (LU/Netspar) en Casper van Ewijk (UvA/Netspar)
Abstract
In dit onderzoek bouwen we voort op Van Ewijk et al (2017) en Been et al (2015). We gaan in onze representatieve steekproef van de Nederlandse bevolking, per huishouden, na wat de kosten en baten van meer keuzevrijheid en minder sociale bescherming zijn. Met behulp van de levenscyclustheorie bepalen we de baten van meer flexibiliteit en de kosten die veroorzaakt kunnen worden door kortzichtigheid en verkeerde keuzes. We simuleren hoeveel huishoudens er in de problemen komen bij kortzichtigheid of verkeerde keuzes bij verschillende beleidsopties. Op deze manier kunnen we nagaan wat goede grenzen zijn voor sociale bescherming in de tweede pijler. Hierbij zullen we verschillende groepen onderscheiden, zoals bijvoorbeeld woningbezitters en huurders, en groepen met een laag en een hoog inkomen.

Tien jaar UPO , een terugblik en vooruiblik op inhoud, doelen en effectiviteit
Sanne Elling en Leo Lentz (Beide UU)
Abstract
Het Uniform Pensioenoverzicht (UPO) wordt sinds 2008 voorgeschreven als wettelijk verplicht document dat ieder jaar door pensioenorganisaties aan alle actieve deelnemers wordt verstrekt. Sinds de start in 2008 heeft het UPO verschillende veranderingen ondergaan. In dit paper analyseren we op welke manier het Uniform Pensioenoverzicht (UPO) zich ontwikkeld heeft qua inhoud en vormgeving. Leidraad bij de analyse zijn de doelen van het document en de mate waarin deze gerealiseerd worden. Ook evalueren we de effectiviteit van het UPO door te onderzoeken in hoeverre de informatie voor deelnemers vindbaar en begrijpelijk is. Natuurlijk blikken we niet alleen terug, maar ook vooruit: wat kunnen we leren van de afgelopen tien jaar en wat betekent dit voor de toekomst van het UPO?

Emoties en lange-termijn financiële beslissingen: Relevantie en meting
Thomas Post, Elisabeth Brüggen en Luuk Perik (MU)
Abstract
We study the role of emotions in long-term financial decision-making, specifically in the pension context. Typical characteristics of the pension context are that decisions taken today have consequences in the distant future and that the decision environment is complex. We argue that in this setting, reliance on emotional decision heuristics are of key importance but rarely studied. First, we provide a review of the emotions literature to set a framework for future studies in the pension context. For linking emotions to decisions we need to measure emotions appropriately. Therefore, second we describe and compare measurement techniques, each with their unique advantages and disadvantages

Op dinsdag 5 december vond een werkgroepbijeenkomst plaats in het Academiegebouw van de Universiteit Utrecht over bovengenoemde onderwerp. Meer informatie over het programma en de papers is hierna te vinden. De dagvoorzitter is Arthur van Soest.

Inloop

Tien jaar UPO, een terugblik en vooruitblik op inhoud, doelen en effectiviteit
Sanne Elling

Emoties en lange-termijn financiële beslissingen: Relevantie en meting
Luuk Perik 

Lunch

Vormgeving keuzevrijheid en maatwerk binnen pensioenregelingen
Roel Mehlkopf

Registreren

Locatie

Academiegebouw Universiteit Utrecht
De Belle van Zuylenzaal
Domplein 29
3512 JE Utrecht

Registreren

Medewerkers van Netspar-partners en Netspar fellows zijn van harte welkom op deze bijeenkomst.

Voor deelname vult u aub het online registratieformulier in. U ontvangt dan binnen enkele weken een bevestigingsemail met meer informatie.

Soortgelijke bijeenkomsten

Kennisgroep Pensioencommunicatie 2026

In 2026 gaan we bij Netspar weer van start met een nieuwe reeks kennisgroepen. We brengen professionals en onderzoekers opnieuw samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen binnen pensioencommunicatie te bespreken. Met de Kennisgroep Pensioencommunicatie creëren we een plek waar wetenschap en praktijk elkaar op een constructieve manier ontmoeten.
Utrecht

Rondetafelbijeenkomst: Dilemma’s in pensioencommunicatie

Pensioenuitvoerders staan in hun communicatie voor lastige afwegingen. Hoe verhoudt juridische correctheid zich tot begrijpelijkheid? Hoe volledig moet communicatie zijn, en hoeveel ruimte is er om deze naar eigen inzicht in te richten? En hoe zorg je voor onderlinge consistentie, terwijl communicatie verschillende doelen dient en uiteenlopende doelgroepen bedient? Deze dilemma’s worden breed herkend, maar niet altijd eenduidig geïnterpreteerd. Ook bestaat er in de praktijk soms onduidelijkheid over de ruimte die uitvoerders hebben binnen het geldende toezichtskader.

Voorkeuren en overtuigingen rondom ESG-beleggen in de pensioencontext – After-lunch webinar Zitong Ding, Stefan Zeisberger, Jorgo Goossens

Dit artikel onderzoekt hoe Nederlandse huishoudens denken over duurzaam beleggen in pensioenen. Op basis van een enquête uit 2025 onder circa 310 respondenten vinden we aanwijzingen voor verschillen tussen steun voor duurzaam beleggen en feitelijke portefeuilles. Mogelijke verklaringen zijn onder meer scepsis over greenwashing, beperkte kennis van duurzaamheid, ervaren complexiteit en zorgen over risico en rendement.

Sign up for event

Oeps! We konden je formulier niet vinden.