Skip to content

Werkgroep Heterogeniteit van deelnemers, pensioencommunicatie en risicoprofielen

Op 5 juni werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij Achmea in Tilburg. Tijdens deze bijeenkomst zijn 2 papers in wording uitvoerig besproken.
Medewerkers van Netspar partners kunnen de presentaties opvragen bij Sylvia van Drogenbroek ([email protected]).
Naar een nieuwe aanpak voor risicoprofielmeting voor DC beleggingspensioenen
Benedict Dellaert, Bas Donkers (beiden EUR), Marc Turlings (Achmea), Tom Steenkamp, Ed Vermeulen (beiden Robeco)
In een eerder NEA paper (Opinion paper 39, voorheen NEA) hebben Dellaert en Turlings (2011) een analyse gegeven van de bestaande praktijk bij het meten van risicoprofielen voor beleggingspensioenen. Ook is daar een voorzet gegeven voor eisen waaraan een meer passend instrument voor risicoprofielmeting zou moeten voldoen. Daarnaast hebben Donkers e.a. (Design paper 20, 2013) onlangs een nieuwe interactieve aanpak geïntroduceerd om risico te communiceren in een Netspar discussion paper. Toch zijn er nog veel vragen rondom de communicatie van pensioenrisico’s aan pensioendeelnemers (van Soest en Prast 2014, Survey paper 37 voorheen panel paper).Het doel van dit huidige design paper is voort te bouwen op de in onze eerdere publicaties verkregen inzichten om zo te komen tot een voorstel voor een nieuwe aanpak voor risicoprofielmetingen voor DC beleggingspensioenen. Deze aanpak beoogd de concrete vertaalslag te maken van de eerdere op algemene investeringen gerichte benadering, naar een benadering die specifiek geschikt is voor de Nederlands pensioen context (de “Pension Builder”). Hiervoor wordt samen gewerkt met Robeco en Achmea zodat het instrument voor twee verschillende concrete pensioenomgevingen kan worden uitgewerkt. Het doel van de voorgestelde aanpak is om uiteindelijk te komen tot een tool die kan leiden tot een individuele classificatie van de risicovoorkeuren van een pensioendeelnemer toegespitst op diens persoonlijke context. In het paper zullen de ontwerpbeslissingen die moeten worden genomen bij het ontwikkelen van de beoogde tool stapsgewijze worden besproken en zal worden toegelicht welke afwegingen daarbij kunnen worden gemaakt.
Segmentatie van pensioen deelnemers: Relevante dimensies van heterogeniteit
Wiebke Eberhardt, Lisa Brüggen, Thomas Post (allemaal Maastricht University) 
De huidige gestandaardiseerde pensioencommunicatie slaagt er niet om deelnemers te activeren, wat in een veranderende pensioenwereld steeds belangrijker wordt. Om communicatie effectief aan te passen moeten we meer te weten komen over  informatiebehoeften en karakteristieken van deelnemers, die hun motivatie om in actie te komen voor hun pensioen beïnvloeden. Pensioenaanbieders zijn echter geconfronteerd met een grote heterogene groep deelnemers, en inzichten wat betreft de relevante dimensies van deze heterogeniteit zijn schaars.Uitgaanspunt voor dit onderzoek is een analyse van de literatuur over verschillen tussen deelnemers die hun pensioen besluitvorming kunnen beïnvloeden. Hierna voeren we een enquête onder deelnemers van een Nederlandse pensioenuitvoerder uit om deelnemer karakteristieken in beeld te brengen. We vinden significante verschillen tussen de deelnemers met betrekking tot hun standpunten en overtuigingen als het gaat over pensioen. Deze verschillen gebruiken we om tot een segmentatie van deelnemers te komen, een grondslag  voor effectieve gepersonaliseerde pensioencommunicatie.
Op 5 juni werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij Achmea in Tilburg. Tijdens deze bijeenkomst zijn 2 papers in wording uitvoerig besproken.
Medewerkers van Netspar partners kunnen de presentaties opvragen bij Sylvia van Drogenbroek ([email protected]).

Location

Tilburg

Similar Events

Verdeling van geld en bezittingen binnen families: wie krijgt wat bij schenkingen en erfenissen – Eduard Suari – After lunch webinar

Doorwerken na pensioen: praktijk en potentieel – Jasper Bosma – After-lunch webinar

: In het licht van aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt wordt in toenemende mate gekeken naar AOW-gerechtigden die graag actief willen blijven in betaald werk. In dit onderzoek is daarom gekeken naar de trends rondom werken boven de AOW-leeftijd. Wie werken er door, waarom, wat voor werk doen ze, hoeveel, en in welke vorm? Daarnaast kijken we ook naar de overwegingen van AOW-gerechtigden die niet werken. Wat houdt hen tegen, en onder welke voorwaarden zouden zij bereid zijn wel te werken? Tot slot gaan we kort in op de rol van de werkgever en de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel. Bij de beantwoording van de vragen kijken we naar verschillen naar geslacht, opleidingsniveau, en de sector waarin AOW-gerechtigden werkzaam zijn (geweest).

Pensioen en Wetenschap Jaarcongres

Sign up for event

Oops! We could not locate your form.