Skip to content

Werkgroep Juridische en Intergenerationele aspecten van collectieve pensioenen

Tijdens deze bijeenkomst zijn twee concept papers uitvoerig besproken. Hieronder treft u nadere informatie aan over deze papers.
De rol van intergenerationele risicodeling in collectieve pensioencontracten
Jan Bonenkamp, Peter Broer en Ed Westerhout (allen CPB)
De bestaansreden van collectieve pensioencontracten zoals we die in Nederland kennen wordt vaak gekoppeld aan de meerwaarde die ze bieden in het delen van risico’s, met verwijzing naar academische studies die significante welvaartswinsten van risicodeling rapporteren (zie Bonenkamp et al. (2014) voor een overzicht van de literatuur). De gerapporteerde effecten kunnen echter niet als de best mogelijke schattingen worden beschouwd omdat ze op onrealistische aannames zijn gebaseerd. Dit design paper maakt meer realistische aannames over lengte van de hersteltermijn, de werking van kapitaalmarkten, de verhouding tussen premie- en indexatiestaffel en het beleggingsbeleid van pensioenfondsen. Het paper constateert dat de winst van risicodeling een stuk minder groot zou kunnen zijn als tot nu toe wordt aangenomen. Hoeveel minder hangt af van de precieze aannames over beleggingsbeleid, premie- en indexatiestaffel.
Het Algemeen Pensioenfonds en de taakafbakening
Ivor Witte (VU Amsterdam)
Het voornemen bestaat om een algemeen pensioenfonds in te voeren. Het algemeen pensioenfonds wordt een pensioenfonds dat voor iedere onderneming de pensioenregeling kan uitvoeren. Voor het algemeen pensioenfonds geldt geen domeinafbakening; het algemeen pensioenfonds is niet gebonden aan een bepaalde onderneming of een bepaalde bedrijfstak. Zodoende zou het algemeen pensioenfonds een concurrent kunnen worden niet alleen voor de huidige ondernemings- en bedrijfstakpensioenfondsen maar ook voor verzekeraars. Ivor Witte presenteert een onderzoek naar de gevolgen van het ontbreken van domeinafbakening bij het algemeen pensioenfonds voor de bestaande taakafbakening tussen pensioenfondsen en verzekeraars.

Medewerkers van Netspar partners kunnen deze (concept) papers en/of presentaties opvragen bij de Events Coordinator van Netspar, Sylvia van Drogenbroek (S.vanDrogenbroek@uvt.nl).

Location

Similar Events

Online

Langer doorwerken in tijden van robots en artificiële intelligentie – Milena Nikolova – After-lunch Webinar

Welke gevolgen hebben robots, digitalisering en artificiële intelligentie voor pensionering en langer doorwerken? In dit webinar presenteert Milena Nikolova nieuw onderzoek (samen met Viola Angelini - Groningen University) op basis van gegevens uit 20 Europese landen.
Online

Presenting, discussing & chairing tips for young scholars and researchers

Presenting, discussing & chairing are key skills in an academic’s toolkit, and require practice as well as considering explicit and implicit norms in the profession. Yet, it is not always easy to find good advice on how to do this. In a brief online session Netspar scientific director Mathijs van Dijk will share his main tips on presenting, discussing & chairing, drawing from his own experience. There will also be room for questions
Online

Kennisgroep Risicohouding en Beleggingsbeleid 2e bijeenkomst

Ben jij professioneel of academisch betrokken bij het meten van de risicohouding dan wel het inrichten van het beleggingsbeleid? Dan nodigen we je graag uit om deel te nemen aan de Netspar Kennisgroep Risicohouding en Beleggingsbeleid. Ook deze nieuwe kennisgroep heeft als doel om professionals en onderzoekers samen te brengen samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen.

Sign up for event

Oops! We could not locate your form.