Skip to content

Werkgroep Arbeidsparticipatie van ouderen

Op 25 november werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij het NIDI in Den Haag over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst zijn drie papers in wording gepresenteerd. Zie hieronder meer informatie over deze papers.  Deze presentaties zijn alleen beschikbaar voor medewerkers van Netspar partners en Netspar fellows.

Waar werken AOW’ers

Raymond Montizaan, Didier Fouarge, Ineke Bijlsma (allen Maastricht Uni)
Het doel van dit Opinion paper is om vast te stellen in hoeverre het doorwerken tot na de pensioengerechtigde leeftijd steeds vaker voorkomt en in welke beroepen dit precies gebeurt, en in welke mate er grote verdringingseffecten op de arbeidsmarkt optreden die mogelijk kunnen leiden tot aanpassingen in  het beleid om ouderen te stimuleren om door te werken na de AOW-/pensioengerechtigde leeftijd. Uiteindelijk wordt in de discussie stelling genomen of deze trends mogelijk tot problemen leiden op de arbeidsmarkt en een uitdaging vormen voor het huidige beleid.

Uitstroom van 50plus-leerkrachten uit het onderwijs: selectie uit de poort

Frank Corvers (Maastricht Uni) en Janneke Wilschut (CAOP)
In het hier voorgestelde onderzoek wordt nagegaan wat de kenmerken zijn van de oudere werkenden bij overheid en onderwijs die uitstromen naar ander werk of met pensioen gaan, met name wat betreft hun functioneren en de kwaliteit van de taken die ze uitvoeren. We kiezen hierbij voor het onderzoeken van de groep van 50-plussers, die meestal al lang werkzaam zijn bij de overheid of in het onderwijs. De vraag of degenen die langer werkzaam blijven bij de overheid of in het onderwijs beter functioneren dan gemiddeld of juist minder goed, is een empirische. Inzicht in de uittrede van de ambtenaren en leerkrachten is met name van belang, omdat de werkgevers in de publieke sector (hier overheid en onderwijs) niet alleen de beste afgestudeerden willen aantrekken door selectie aan de poort, maar ook de beste oudere werkenden willen behouden om de kwaliteit van het openbaar bestuur en het onderwijs te waarborgen. Door een betere selectie uit de poort, i.e. het beïnvloeden van wie er vertrekken uit de publieke sector, kan de kwaliteit van het (oudere) ambtenaren- en lerarenkorps worden beïnvloed. Inzicht in de kenmerken van de uittredende ambtenaren en leraren is daarbij een eerste vereiste. Centraal staat derhalve de inschatting van de kenmerken van uittredende 50-plussers in overheid en onderwijs ten opzichte van degenen die langer blijven.

De rol van de eerdere levensloop in het pensioneringsproces

Marleen Damman (NIDI)
Levenslopen zijn de afgelopen decennia aanzienlijk veranderd. Zo is een levenslange aanstelling bij één werkgever niet langer de standaard en ook een levenslange relatie met één partner is niet langer vanzelfsprekend. Welke gevolgen hebben gebeurtenissen eerder in de levensloop – zoals een baanwisseling of echtscheiding – voor keuzes en ervaringen rondom pensionering? In dit paper wordt een overzicht gegeven van de wetenschappelijke literatuur op het gebied van levenslopen en pensionering. Er wordt ingegaan op (a) belangrijke veranderingen in levenslopen in de tijd, (b) theoretische achtergronden en (c) studieresultaten van internationaal wetenschappelijk onderzoek op dit gebied.

Voor meer informatie over deze en andere Netspar bijeenkomsten kunt u terecht bij onze evenementencoördinator  Sylvia van Drogenbroek ([email protected]).

Op 25 november werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij het NIDI in Den Haag over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst zijn drie papers in wording gepresenteerd. Zie hieronder meer informatie over deze papers.  Deze presentaties zijn alleen beschikbaar voor medewerkers van Netspar partners en Netspar fellows.

Location

NIDI
Lange Houtstraat 19
2511 CV Den Haag

Similar Events

AOW als obstakel: een empirische analyse naar de gedragsreacties van het individualiseren van de AOW – Jim Been – After-lunch webinar

Dit onderzoek beoordeelt in hoeverre de huidige leefvormafhankelijke AOW-uitkering een financiële prikkel vormt die samenwonen onder ouderen belemmert. Alleenstaanden ontvangen circa 30 procent meer AOW dan samenwonenden, wat voor oudere alleenwonenden neerkomt op een korting van ongeveer 450 euro per maand bij samenwonen. De analyse van een representatieve groep van 55-plussers laat zien dat deze korting een substantiële negatieve invloed heeft op de bereidheid om samen te wonen, terwijl mantelzorg hierin nauwelijks een rol speelt.

Kansenweging en de implicaties voor levenscyclus beleggen – Martijn de Vries – After lunch webinar

Veel huishoudens beginnen laat met pensioensparen, beleggen relatief weinig van hun vermogen in risicodragende activa en kiezen bij pensionering slechts beperkt voor annuïtering. Deze patronen wijken sterk af van de voorspellingen van klassieke rationele levenscyclusmodellen en vormen daarmee drie hardnekkige pensioenpuzzels.In dit onderzoek worden deze keuzes opnieuw geanalyseerd, uitgaande van een ander gedragsmodel: probability weighting (kansenwegen), een kernonderdeel van de cumulatieve prospecttheorie. Binnen de financieel-economische literatuur blijkt dit gedragsmodel bijzonder succesvol in het verklaren van feitelijk menselijk gedrag. In dit onderzoek analyseer ik of probability weighting kan fungeren als unificerend mechanisme achter de drie hierboven beschreven empirische afwijkingen.

Pensioen en Wetenschap Jaarcongres

Sign up for event

Oops! We could not locate your form.