Skip to content

Werkgroep Arbeidsparticipatie van ouderen

Op 25 november werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij het NIDI in Den Haag over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst zijn drie papers in wording gepresenteerd. Zie hieronder meer informatie over deze papers.  Deze presentaties zijn alleen beschikbaar voor medewerkers van Netspar partners en Netspar fellows.

Waar werken AOW’ers

Raymond Montizaan, Didier Fouarge, Ineke Bijlsma (allen Maastricht Uni)
Het doel van dit Opinion paper is om vast te stellen in hoeverre het doorwerken tot na de pensioengerechtigde leeftijd steeds vaker voorkomt en in welke beroepen dit precies gebeurt, en in welke mate er grote verdringingseffecten op de arbeidsmarkt optreden die mogelijk kunnen leiden tot aanpassingen in  het beleid om ouderen te stimuleren om door te werken na de AOW-/pensioengerechtigde leeftijd. Uiteindelijk wordt in de discussie stelling genomen of deze trends mogelijk tot problemen leiden op de arbeidsmarkt en een uitdaging vormen voor het huidige beleid.

Uitstroom van 50plus-leerkrachten uit het onderwijs: selectie uit de poort

Frank Corvers (Maastricht Uni) en Janneke Wilschut (CAOP)
In het hier voorgestelde onderzoek wordt nagegaan wat de kenmerken zijn van de oudere werkenden bij overheid en onderwijs die uitstromen naar ander werk of met pensioen gaan, met name wat betreft hun functioneren en de kwaliteit van de taken die ze uitvoeren. We kiezen hierbij voor het onderzoeken van de groep van 50-plussers, die meestal al lang werkzaam zijn bij de overheid of in het onderwijs. De vraag of degenen die langer werkzaam blijven bij de overheid of in het onderwijs beter functioneren dan gemiddeld of juist minder goed, is een empirische. Inzicht in de uittrede van de ambtenaren en leerkrachten is met name van belang, omdat de werkgevers in de publieke sector (hier overheid en onderwijs) niet alleen de beste afgestudeerden willen aantrekken door selectie aan de poort, maar ook de beste oudere werkenden willen behouden om de kwaliteit van het openbaar bestuur en het onderwijs te waarborgen. Door een betere selectie uit de poort, i.e. het beïnvloeden van wie er vertrekken uit de publieke sector, kan de kwaliteit van het (oudere) ambtenaren- en lerarenkorps worden beïnvloed. Inzicht in de kenmerken van de uittredende ambtenaren en leraren is daarbij een eerste vereiste. Centraal staat derhalve de inschatting van de kenmerken van uittredende 50-plussers in overheid en onderwijs ten opzichte van degenen die langer blijven.

De rol van de eerdere levensloop in het pensioneringsproces

Marleen Damman (NIDI)
Levenslopen zijn de afgelopen decennia aanzienlijk veranderd. Zo is een levenslange aanstelling bij één werkgever niet langer de standaard en ook een levenslange relatie met één partner is niet langer vanzelfsprekend. Welke gevolgen hebben gebeurtenissen eerder in de levensloop – zoals een baanwisseling of echtscheiding – voor keuzes en ervaringen rondom pensionering? In dit paper wordt een overzicht gegeven van de wetenschappelijke literatuur op het gebied van levenslopen en pensionering. Er wordt ingegaan op (a) belangrijke veranderingen in levenslopen in de tijd, (b) theoretische achtergronden en (c) studieresultaten van internationaal wetenschappelijk onderzoek op dit gebied.

Voor meer informatie over deze en andere Netspar bijeenkomsten kunt u terecht bij onze evenementencoördinator  Sylvia van Drogenbroek ([email protected]).

Op 25 november werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij het NIDI in Den Haag over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst zijn drie papers in wording gepresenteerd. Zie hieronder meer informatie over deze papers.  Deze presentaties zijn alleen beschikbaar voor medewerkers van Netspar partners en Netspar fellows.

Location

NIDI
Lange Houtstraat 19
2511 CV Den Haag

Similar Events

Den Haag

Pensioenevent keuzebegeleiding 2026 – van weten naar doen: versterken van doenvermogen bij pensioenkeuzes

Na twee succesvolle edities van het gezamenlijke pensioenevent over keuzebegeleiding, bundelen de Pensioenfederatie, Netspar en het Verbond van Verzekeraars opnieuw hun krachten. Dit jaar staat in het teken van doenvermogen: het vermogen van (potentiële) deelnemers om intenties daadwerkelijk om te zetten in actie. We verkennen samen hoe je deelnemers niet alleen bewust maakt van hun pensioenkeuzes, maar daar ook de keuzebegeleiding op inricht. Zodat zij een passende pensioenkeuze kunnen maken.
Online

Kennisgroep Maatschappelijk Verantwoord Beleggen online sessie 3

In 2026 zet Netspar de Kennisgroep Maatschappelijk Verantwoord Beleggen (MVB) voort. In deze kennisgroep komen pensioenprofessionals en onderzoekers drie keer online samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen binnen MVB te bespreken. De kennisgroep biedt een vertrouwde en interactieve setting waarin ruimte is voor uitwisseling en verdieping. We bouwen voort op eerdere edities, met een vernieuwde aanpak: meer interactie, meer verdieping en een sterkere focus op concrete, toepasbare inzichten. Het doel van de kennisgroep is tweeledig: enerzijds het versterken van de MVB-community binnen Netspar, en anderzijds het laagdrempelig delen van actuele kennis. Daarnaast halen we relevante vragen op voor nieuw onderzoek en proberen we – waar mogelijk – direct antwoorden te formuleren op vraagstukken uit de praktijk.
Online

Kennisgroep Pensioencommunicatie 2026 online sessie 2

We brengen professionals en onderzoekers samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen binnen pensioencommunicatie te bespreken. Met de Kennisgroep Pensioencommunicatie creëren we een plek waar wetenschap en praktijk elkaar op een constructieve manier ontmoeten.

Sign up for event

Oops! We could not locate your form.