Skip to content

Voorkeuren voor investeren met oog voor mens en milieu naast winst – After-lunch webinar – Yadi Yang

Netspar organiseert dit After-lunch Webinar voor (medewerkers van) partners. Hierin presenteren onderzoekers nieuw pensioenonderzoek, ontvangen zij feedback en worden vragen beantwoord. Zo brengen we wetenschap en praktijk dichter bij elkaar.

In dit online After-lunch Webinar vertelt Yadi Yang (NN) meer over het onderzoek “Voorkeuren voor investeren met oog voor mens en milieu naast winst”

Dit webinar zal in het Engels zijn.

This webinar will be in English.

Voor veel consumenten vormt pensioenkapitaal een van de grootste bestanddelen van hun persoonlijke vermogen. Pensioenfondsen die dit kapitaal beheren, verschuiven steeds meer van een uitsluitend financieel perspectief naar een triple bottom line-benadering, waarin naast economische ook sociale en ecologische doelstellingen worden meegewogen. Daarbij staan zij voor de uitdaging hun beleggingsstrategieën af te stemmen op de uiteenlopende voorkeuren van deelnemers. Dit artikel onderzoekt hoe duurzaamheidsdoelen en regulatory focus samenhangen met de voorkeuren van consumenten voor verschillende beleggingsstrategieën van pensioenfondsen. Voortbouwend op Goal Theory en Regulatory Focus Theory onderzoeken we (1) of individuen bij hun pensioenbeleggingen prioriteit geven aan financiële of duurzame uitkomsten, (2) in hoeverre deze doelen hun bereidheid beïnvloeden om veranderingen in pensioeninkomen te accepteren en (3) of een promotion focus versus een prevention focus op duurzaamheid samenhangt met een voorkeur voor respectievelijk inclusie- of uitsluitingsstrategieën.

De resultaten laten zien dat de meerderheid van de deelnemers financiële doelen belangrijker vindt dan duurzaamheidsdoelen, hoewel een substantieel deel juist prioriteit geeft aan duurzaamheid. Deelnemers met een sterkere duurzaamheidsoriëntatie zijn vaker bereid een lager pensioeninkomen te accepteren wanneer daar betere sociale en/of ecologische uitkomsten tegenover staan. Sociale en ecologische duurzaamheid worden daarbij gemiddeld ongeveer even belangrijk gevonden. Daarnaast heeft de meerderheid van de deelnemers een promotiegerichte duurzaamheidsfocus en geeft deze groep relatief vaker de voorkeur aan inclusiestrategieën. Voor deelnemers met een preventiegerichte focus zijn uitsluitingsstrategieën daarentegen relatief aantrekkelijker.

Deze bevindingen tonen aan dat voorkeuren voor duurzaam pensioenbeleggen niet uniform zijn, maar samenhangen met de onderliggende doelen en motivaties van deelnemers. Voor pensioenfondsen impliceert dit dat het beleggingsbeleid niet uitsluitend vanuit financieel rendement of vanuit één uniforme duurzaamheidsbenadering kan worden vormgegeven. Een combinatie van inclusie- en uitsluitingsstrategieën kan daarom het breedste draagvlak bieden: enerzijds door actief bij te dragen aan positieve sociale en ecologische uitkomsten en anderzijds door beleggingen met de meest schadelijke effecten te vermijden. Tegelijkertijd onderstrepen de resultaten het belang van heldere communicatie over de gekozen duurzaamheidsaanpak. Hierdoor kunnen deelnemers beter beoordelen in hoeverre het beleggingsbeleid aansluit bij hun eigen doelen, voorkeuren en waarden.

Vragen en input op dit lopende onderzoek zijn van harte welkom.

Dit onderzoek wordt uitgevoerd samen met Onno Steenbeek en Bas Donkers (EUR)

Register

Location

Online (Teams)

Register

Dit event is toegankelijk voor (medewerkers van) Netspar Partners en fellows.

Similar Events

Online

Kennisgroep Pensioencommunicatie 2026 online sessie 3

In 2026 gaan we bij Netspar weer van start met een nieuwe reeks kennisgroepen. We brengen professionals en onderzoekers samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen binnen pensioencommunicatie te bespreken. Met de Kennisgroep Pensioencommunicatie creëren we een plek waar wetenschap en praktijk elkaar op een constructieve manier ontmoeten.
Utrecht

Pension Day 2026

Netspar is pleased to announce the next Netspar Pension Day, which will take place on Thursday, November 19, 2026. The call for papers is open now. We invite contributions from all areas of Netspar’s 2023-2027 Knowledge Agenda.
Online

Kennisgroep Maatschappelijk Verantwoord Beleggen online sessie 3

In 2026 zet Netspar de Kennisgroep Maatschappelijk Verantwoord Beleggen (MVB) voort. In deze kennisgroep komen pensioenprofessionals en onderzoekers drie keer online samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen binnen MVB te bespreken. De kennisgroep biedt een vertrouwde en interactieve setting waarin ruimte is voor uitwisseling en verdieping. We bouwen voort op eerdere edities, met een vernieuwde aanpak: meer interactie, meer verdieping en een sterkere focus op concrete, toepasbare inzichten. Het doel van de kennisgroep is tweeledig: enerzijds het versterken van de MVB-community binnen Netspar, en anderzijds het laagdrempelig delen van actuele kennis. Daarnaast halen we relevante vragen op voor nieuw onderzoek en proberen we – waar mogelijk – direct antwoorden te formuleren op vraagstukken uit de praktijk.

Sign up for event