Skip to content

Online After Lunch Taskforce Meeting: Bas Donkers – Fixed and variable pension choice guidance

Netspar organizes this online After Lunch Taskforce Meeting for partners and employees of partners. Researchers will outline their latest retirement research and then receive feedback and answer questions. It is just another way we bring science, academics, and professional practice closer together.

In this online After Lunch Taskforce Meeting, Bas Donkers (Erasmus University) talks about fixed and variable pension choice guidance.

This research is being conducted in conjunction with Benedict Dellaert (Erasmus University).

This is a Dutch-speaking event.

Pensioengerechtigden kunnen steeds vaker een keuze maken tussen een vast of een variabel pensioen. Terwijl bij het vaste pensioen maandelijks hetzelfde bedrag wordt uitgekeerd, kan dit bij het variabele pensioen van jaar tot jaar verschillen. Alhoewel de verwachte uitkering van een variabel pensioen hoger ligt dan bij een vast pensioen, is de uitkomst ook onzekerder. In 2019 koos slechts 6% van de pensioengerechtigden voor een variabel pensioen en 94% voor een vast pensioen (AFM, 2021). Momenteel kiezen deelnemers dus zelden voor een variabel pensioen, alhoewel voor veel deelnemers deze keuze voordelig zou kunnen zijn.

In dit onderzoek kijken we naar mogelijkheden voor ondersteuning van de keuze tussen een vast en een variabel pensioen. Hierbij is het belangrijk om een goed beeld te tonen van de gelopen risico’s en het bijbehorende rendement. Bovendien maakt het in potentie enorm veel uit of de toekomstige pensioeninkomens in reële of in nominale termen worden getoond. Tijdens de bijeenkomst worden dan ook de resultaten gepresenteerd van een empirisch onderzoek naar de gevolgen van de informatie presentative op de keuze voor vast of variabel. Een eerste belangrijk resultaat is dat het tonen van de specifieke uitkomsten zorgt voor een grote verschuiving van voorkeuren van een vast naar een variabel pensioen.

Register

Location

Online (Microsoft Teams)

Register

This event is open to (employees of) Netspar Partners and fellows

Similar Events

Rotterdam

Bijeenkomst Projectgroep Auto-enrolment

Deze bijeenkomst staat in het teken van auto-enrolment, een van de recente aanbevelingen van de Europese Commissie. De Netspar-projectgroep Auto-enrolment presenteert haar bevindingen over wat deze aanbevelingen kunnen betekenen voor Nederland, evenals inzichten uit de wetenschappelijke literatuur over de effecten, kansen en uitdagingen van auto-enrolment.
Utrecht

Pension Day 2026 – call for papers

Netspar is pleased to announce the next Netspar Pension Day, which will take place on Thursday, November 19, 2026. The call for papers is open now. We invite contributions from all areas of Netspar’s 2023-2027 Knowledge Agenda.
Online

Langer doorwerken in tijden van robots en artificiële intelligentie – Milena Nikolova – After-lunch Webinar

Welke gevolgen hebben robots, digitalisering en artificiële intelligentie voor pensionering en langer doorwerken? In dit webinar presenteert Milena Nikolova nieuw onderzoek (samen met Viola Angelini - Groningen University) op basis van gegevens uit 20 Europese landen.

Sign up for event

Oops! We could not locate your form.