Spring naar content

Werkgroep Robuustheid en doorsneesystematiek

Op 15 maart werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij het Centraal Planbureau in Den Haag University over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst zijn twee papers in wording gepresenteerd. Zie hieronder meer informatie over deze papers.

Pensioenopbouw bij doorsnee-opbouw of degressieve opbouw
Marcel Lever, Sander Muns (beiden CPB)
Dit paper analyseert het verloop van de premie en van de pensioenopbouw gedurende de levensloop en het pensioenresultaat bij overstap van doorsneeopbouw naar degressieve opbouw. De analyse maakt gebruik van gegevens over inkomens en arbeidsdeelname van 100.000 individuen gedurende de levensloop. Uit de analyse blijkt dat bij degressieve opbouw de premie veelal toeneemt gedurende de levensloop, zowel in euro als in procenten van het brutoloon, als gevolg van de stijging van het pensioengevende loon gedurende de levensloop. De pensioenopbouw bij degressieve opbouw blijft redelijk goed gespreid over de levensloop. De pensioenopbouw bij degressieve opbouw ligt in de overgrote meerderheid van de gevallen tussen 90% en 110% van die bij doorsnee-opbouw.

Robuustheid in ALM
Ferenc Horvath, Frank de Jong, Bas Werker (TiU)
In dit paper geven de auteurs een overzicht van de literatuur met betrekking tot robuuste modellen, met een nadruk op de asset-liability management van pensioenfondsen. Het meenemen van onzekerheid in de beleggingsbeslissingen leidt tot een voorzichtiger beleid en een kleinere allocatie in riskante beleggingen. Recent onderzoek heeft laten zien dat robuuste beleggers betere out-of-sample resultaten, in termen van de Sharpe ratio, behalen dan niet-robuuste beleggers. Robuuste beslissingen leiden ook tot hogere waarderingen van toekomstige verplichtingen. In een ALM context hangt het totale effect af van de onzekerheid over zowel beleggingen als verplichtingen, en van de markten waartoe het pensioenfonds toegang heeft.

Op 15 maart werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij het Centraal Planbureau in Den Haag University over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst zijn twee papers in wording gepresenteerd.

Registreren

Locatie

Registreren

Soortgelijke bijeenkomsten

De pensioenbeslissing van (echt)paren – Juul Spaan – After-lunch webinar

In deze webinar staat de pensioentransitie van paren centraal. Hoe oriënteren oudere (echt)paren zich op de pensioentransitie? Is er een voorkeur voor gelijktijdig met pensioen gaan? En wat doet men in de praktijk? In het eerste deel worden trends in de arbeidsparticipatie van oudere (echt)paren in kaart gebracht. Vervolgens zoomen we - op basis van data van het NIDI Pensioenpanel - in op het besluitvormingsproces en de daadwerkelijke pensionering.
Online

Dragen pensioenregelingen bij aan de genderpensioenkloof? – Fieke van der Lecq – Saskia ter Ellen – After-lunch webinar

Uit het recente interdepartementale beleidsonderzoek naar toereikende pensioenen komt naar voren dat de pensioenen van groepen werknemers in Nederland ontoereikend zijn. Ons onderzoeksproject richt zich op twee van deze groepen, vrouwen en migranten, en op het effect dat verschillen in pensioenregelingen kunnen hebben op hun pensioenopbouw. In dit webinar gaan we in op het potentiële effect dat pensioenregelingen kunnen hebben op de gender pensioenkloof, en welke maatregelen de kloof mogelijk zouden kunnen verkleinen. We kijken daarbij zowel naar verschillen tussen fondsen als naar verschillen binnen fondsen.
Utrecht

Pension Day 2026

Netspar is pleased to announce the next Netspar Pension Day, which will take place on Thursday, November 19, 2026. The call for papers is open now. We invite contributions from all areas of Netspar’s 2023-2027 Knowledge Agenda.

Sign up for event

Oeps! We konden je formulier niet vinden.