Spring naar content

Werkgroep Risico en onzekerheid in CDC en DC contracten

Tijdens deze bijeenkomst werden twee concept papers uitvoerig besproken.

Robin Zeeman, Joeri Potters, Bart Oldenkamp (allen Cardano), Bas Werker, Frank de Jong (Beiden Tilburg Uni)
Generatie-effecten van onjuiste parameterinschattingen

In het nieuwe Nederlandse pensioencontract zal de keuze van de discontocurve van grote invloed zijn op de verdeling van het pensioenvermogen. De discontocurve bepaalt enerzijds de interpretative van ‘pensioenrechten’en zorgt anderzijds voor een ex-ante vastgelegde risicoverdeling. De gewenste eigenschappen van deze risicoverdeling zullen in veel gevallen afhangen van een correcte parameterinschatting. Voor het zogenaamde zacht reele contract zijn de relevante parameters de verwachting van de lange termijn rente, de risicopremie op de speculatieve portefeuille, de verwachte inflatie en een eventuele inflatierisicopremie.

In dit paper worden de generatieeffecten van mogelijke onjuiste inschattingen van bovengenoemde parameters berekend. De auteurs zullen voor statistisch niet te verwerpen afwijkingen van deze parameters nagaan welke transfers plaatsvinden tussen de verschillende leeftijdscohorten. Uiteraard wordt ook gekeken naar een paar gestileerde pensioenfondsen met bijbehorende populaties.

Juan Carlos Rodriguez (Tilburg Uni), Roderick Molenaar en Thijs Markwat (beiden Robeco)
Het aankopen van een annuiteit: nu of uitstellen? De invloed van de rentestand

Een belangrijk onderwerp binnen individuele DC contracten is de vraag of participanten bij pensionering geheel of gedeeltelijk dienen te annuitiseren. Wachten kan optimal zijn indien de rente erg laag is, dat wil zeggen, onder het lange termijn gemiddelde. In dit paper onderzoeken de auteurs of het uitstellen van de aanschaf van een annuitieit optimaal kan zijn. Feitelijk betekent wachten het gokken op een rentestijging waardoor de annuiteit goedkoper wordt. De kosten van deze gok worden gevormd door het verlies van de ‘mortality credit’. In een eenvoudig model met risico-neutrale agenten vinden de auteurs dat wachten verstandig is zolang de verwachte rentestijging groter is dan het kwadraat van de sterfte rate. Dit is een relatief milde conditie waaraan vaak voldaan is. Met risico-aversie is de optie om te wachten nog steeds waardevol, maar deze waarde dealt met leeftijd en risico-aversie.

Locatie

Soortgelijke bijeenkomsten

Rotterdam

Bijeenkomst Projectgroep Auto-enrolment

Deze bijeenkomst staat in het teken van auto-enrolment, een van de recente aanbevelingen van de Europese Commissie. De Netspar-projectgroep Auto-enrolment presenteert haar bevindingen over wat deze aanbevelingen kunnen betekenen voor Nederland, evenals inzichten uit de wetenschappelijke literatuur over de effecten, kansen en uitdagingen van auto-enrolment.
Den Haag

Pensioenevent keuzebegeleiding 2026 – van weten naar doen: versterken van doenvermogen bij pensioenkeuzes

Na twee succesvolle edities van het gezamenlijke pensioenevent over keuzebegeleiding, bundelen de Pensioenfederatie, Netspar en het Verbond van Verzekeraars opnieuw hun krachten. Dit jaar staat in het teken van doenvermogen: het vermogen van (potentiële) deelnemers om intenties daadwerkelijk om te zetten in actie. We verkennen samen hoe je deelnemers niet alleen bewust maakt van hun pensioenkeuzes, maar daar ook de keuzebegeleiding op inricht. Zodat zij een passende pensioenkeuze kunnen maken.
Online

Kennisgroep Maatschappelijk Verantwoord Beleggen online sessie 2

In 2026 zet Netspar de Kennisgroep Maatschappelijk Verantwoord Beleggen (MVB) voort. In deze kennisgroep komen pensioenprofessionals en onderzoekers drie keer online samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen binnen MVB te bespreken. De kennisgroep biedt een vertrouwde en interactieve setting waarin ruimte is voor uitwisseling en verdieping. We bouwen voort op eerdere edities, met een vernieuwde aanpak: meer interactie, meer verdieping en een sterkere focus op concrete, toepasbare inzichten. Het doel van de kennisgroep is tweeledig: enerzijds het versterken van de MVB-community binnen Netspar, en anderzijds het laagdrempelig delen van actuele kennis. Daarnaast halen we relevante vragen op voor nieuw onderzoek en proberen we – waar mogelijk – direct antwoorden te formuleren op vraagstukken uit de praktijk.

Sign up for event

Oeps! We konden je formulier niet vinden.