Spring naar content

Werkgroep Pensioeninnovaties: integratie met wonen en pensioen voor zelfstandigen

Zelfstandigen zonder vermogen
Mauro Mastrogiacomo (DNB), Rik Dillingh (Ministerie SZW) en Yue Li (VU Amsterdam)
Associaties van zelfstandigen brengen vanaf januari 2015 een nieuw vrijwillig spaarproduct op de markt. Deelname zal, onder andere, afhangen van het huidige vermogen en de toekomstperspectieven op vermogensaccumulatie van zelfstandigen. Het paper illustreert hoeveel vermogen verschillende cohorten van zelfstandigen in Nederland hebben en extrapoleren dit naar de toekomst. Daarbij wordt een onderscheid gemaakt in financieel, huis-, pensioen-, en bedrijfsvermogen. Verder wordt besproken dat het onduidelijk is of de huidige jongere zelfstandigen in de toekomst even rijk zullen zijn als de huidige oudere zelfstandigen.
Van droom naar daad: hoe innovaties in wonen, arbeid, pensioen en kennis een zet in de juiste richting geven
Alfred Slager en Kees Koedijk (Tilburg University)
In de woningmarkt, de arbeidsmarkt en in de pensioenopbouw zijn er grote problemen aan te pakken. Ideeën om ze op te lossen zijn er te over, maar wat bepaalt welke ideeën succesvol toegepast worden, welke niet, en welke rol hebben de stakeholders hierin? Dit paper evalueert een aantal (recente) initiatieven, en bepaalt wat doorslaggevend is voor het slagen ervan.
Medewerkers van Netspar partners kunnen deze (concept) papers en/of presentaties opvragen bij de Events Coordinator van Netspar, Sylvia van Drogenbroek ([email protected]).

Locatie

Soortgelijke bijeenkomsten

IPW – International Pension Workshop 2026

Call for PapersDEADLINE FOR PAPER SUBMISSION: MARCH 3, 2026Netspar stimulates innovative academic research in all disciplines within the social sciences related to pensions, aging and retirement. Netspar invites contributions from all areas of Netspar’s research program for the Netspar International Pension Workshop, to be held on June 17-19, 2026.

Visualisatievoorkeuren in het risicopreferentieonderzoek: vijf inzichten uit kwalitatieve interviews – Bas van Seumeren – After-lunch webinar

Met de invoering van het nieuwe pensioenstelsel krijgt de risicovoorkeur van deelnemers een centrale rol. Pensioenfondsen brengen deze voorkeuren in kaart met een risicopreferentieonderzoek (RPO). In de praktijk blijkt echter dat veel deelnemers moeite hebben om een weloverwogen afweging te maken tussen risico en verwacht rendement. Dit leidt tot een belangrijke vraag: hoe kunnen we deelnemers beter ondersteunen bij het maken van een weloverwogen risico-rendementsafweging?

Doorwerken na pensioen: praktijk en potentieel – Jasper Bosma – After-lunch webinar

In het licht van aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt wordt in toenemende mate gekeken naar AOW-gerechtigden die graag actief willen blijven in betaald werk. In dit onderzoek is daarom gekeken naar de trends rondom werken boven de AOW-leeftijd. Wie werken er door, waarom, wat voor werk doen ze, hoeveel, en in welke vorm? Daarnaast kijken we ook naar de overwegingen van AOW-gerechtigden die niet werken. Wat houdt hen tegen, en onder welke voorwaarden zouden zij bereid zijn wel te werken? Tot slot gaan we kort in op de rol van de werkgever en de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel. Bij de beantwoording van de vragen kijken we naar verschillen naar geslacht, opleidingsniveau, en de sector waarin AOW-gerechtigden werkzaam zijn (geweest).

Sign up for event

Oeps! We konden je formulier niet vinden.