Spring naar content

Werkgroep Negatieve rentes en expected shortfall voor verzekeraars

Op 10 december werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij Achmea in Tilburg over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst werden twee papers in wording gepresenteerd. Zie hieronder meer informatie over deze papers.

Textuele vs. graftische presentatie van risico en rendement voor pensioenbeleggingen

Benedict Dellaert (EUR) en Jordana Liberali
Op de lange termijn is het verwachte rendement van meer risicovolle beleggingen groter dan van meer behoudende beleggingen. Toch zijn maar relatief weinig mensen bereid om risico te nemen met hun pensioenbeleggingen. Eerder onderzoek laat zien dat visuele informatie het begrip van numerieke risico kan verbeteren en patronen zichtbaar maken die anders misschien onopgemerkt blijven. Dit paper gaat in op de vraag of grafische presentatie van risico-rendement pensioenbeleggingen consumenten beter kan informeren en zo kan leiden tot betere pensioenkeuzes.

Welke keuzemogelijkheden zijn wenselijk vanuit het perspectief van de deelnemers?

Roel Mehlkopf (Ministerie SZW/TiU), Casper van Ewijk (UvA, TiU), Sara van den Bleeken (AFM), Chantal Hoet (AEGON)
Dit paper analyseert de wenselijkheid van nieuwe keuzemogelijkheden voor deelnemers in het aanvullende pensioen. De introductie van meer keuzevrijheid voor deelnemers stelt beleidsmakers voor een dilemma. Meer keuzevrijheid verbetert de afstemming op de individuele situatie maar verhoogt tegelijkertijd de kans op individuele fouten. We analyseren daarom zowel de kosten en de baten van keuzemogelijkheden. We inventariseren eerst bestaande keuzemogelijkheden en de mate waarin daar nu al gebruik van wordt gemaakt. Vervolgens selecteren we enkele concrete nieuwe keuzemogelijkheden die recent zijn voorgesteld, zoals het opnemen van een deel van het pensioenkapitaal bij pensionering. We onderzoeken hoeveel deelnemers daar waarschijnlijk gebruik van gaan maken en welke voordelen dat voor hen heeft en we kijken we wat de risico’s zijn van verkeerde beslissingen.

Presentaties zijn beschikbaar voor medewerkers Netspar-partners en Netspar fellows. Neem dan aub contact op met onze evenementencoördinator Sylvia van Drogenbroek ([email protected]).

 

Op 10 december werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij Achmea in Tilburg over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst werden twee papers in wording gepresenteerd. Zie hieronder voor meer informatie over deze papers.

Locatie

Achmea
Spoorlaan 298
5017 JZ Tilburg

Soortgelijke bijeenkomsten

Online

Risicovoorkeuren meten in de praktijk: een expert-enquête – After-lunch webinar – Jan Franke

Netspar organiseert dit After-lunch Webinar voor (medewerkers van) partners. Hierin presenteren onderzoekers nieuw pensioenonderzoek, ontvangen zij feedback en worden vragen beantwoord. Zo brengen we wetenschap en praktijk dichter bij elkaar. In dit online After-lunch Webinar vertelt Jan Franke (VU) meer over het onderzoek “Expert beliefs on risk preference elicitation methods"

Kennisgroep Pensioencommunicatie 2026 online sessie 3

In 2026 gaan we bij Netspar weer van start met een nieuwe reeks kennisgroepen. We brengen professionals en onderzoekers samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen binnen pensioencommunicatie te bespreken. Met de Kennisgroep Pensioencommunicatie creëren we een plek waar wetenschap en praktijk elkaar op een constructieve manier ontmoeten.
Utrecht

Pension Day 2026

Netspar is pleased to announce the next Netspar Pension Day, which will take place on Thursday, November 19, 2026. The call for papers is open now. We invite contributions from all areas of Netspar’s 2023-2027 Knowledge Agenda.

Sign up for event

Oeps! We konden je formulier niet vinden.