Spring naar content

Werkgroep Het motiveren en helpen bij het maken van pensioenkeuzes

Op 14 april werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij Achmea in Tilburg over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst zijn twee papers in wording  gepresenteerd. Zie hieronder meer informatie over deze papers.

Effectieve ondersteuning van het zelfmanagement van de pensioenconsument
Peter Lapperre, Alwin Oerlemans (APG), Benedict Dellaert (EUR)
In een geïndividualiseerde samenleving ligt de verantwoordelijkheid voor pensioen weer grotendeels bij de consument. Voor de consument betekent dat een leven lang inkomsten en uitgaven balanceren. Persoonlijk omgaan met alle risico’s die kunnen optreden. Dit vergt zelfmanagement van alle vermogenscomponenten, ook van het eigen menselijk kapitaal.De consument is zelfmanagement niet gewend. Huidige aanbieders in de pensioenmarkt worstelen ook met de zorgplicht in deze nieuwe situatie. Hoewel gedigitaliseerde matching van uitgavenpatronen en vermogen al beschikbaar is, vormt deze geen voldoende effectieve ondersteuning voor de consument. We verkennen welke micro, meso en macro- condities hiervoor aanvullend aanwezig moeten zijn.

Pensioendeelnemers activeren: Investment en Insurance Frames
Wiebke Eberhardt, Lisa Brüggen, Thomas Post (allen UM),  Chantal Hoet (AEGON)
Een belangrijke uitdaging voor pensioen aanbieders is om manieren te vinden om met deelnemers dusdanig te communiceren dat deze bewust worden van hoe belangrijk hun pensioen is, en dat ze informatie over hun pensioen opzoeken om erachter te komen of ze voldoende sparen voor hun pension. De auteurs ontwikkelen twee frames voor pensioencommunicatie: investment framing (deze benadrukt dat deelnemers investeren in hun toekomst door informatie op te zoeken) en insurance framing (deze benadrukt dat deelnemers zekerheid verkrijgen over hoe ze ervoor staan m.b.t. hun pensioen door informatie op te zoeken). Deze twee frames worden getest met een steekproef van een Nederlandse pensioenaanbieder en laten zien dat de insurance framing twee keer zo effectief is om deelnemers op een link naar een filmpje te laten klikken. Vervolgens wordt gekeken naar hoe verschillende deelnemers reageren op de twee verschillende frames.

Op 14 april werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij Achmea in Tilburg over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst zijn twee papers in wording  gepresenteerd. Zie hieronder meer informatie over deze papers.

Registreren

Locatie

Registreren

Soortgelijke bijeenkomsten

Online

Bescherming tegen renterisico, inkomens- en inflatierisico in het nieuwe pensioencontract – Daniel Mantilla Garcia – After-lunch webinar

This paper develops a framework for managing interest-rate conversion risk in the new Dutch pension contract, a collective defined contribution system in which multiple generations share investment risk and protection objectives. We show that a simple return-protection strategy can deliver these targets even under extreme scenarios for the risky portfolio.
Den Haag

Pensioen & Wetenschap Jaarcongres

Na een zeer interessante editie ter ere van het 20-jarig bestaan van Netspar in 2025, organiseren wij in 2026 weer een reguliere editie van het jaarcongres Pensioen & Wetenschap. Dit congres biedt onderzoekers, beleidsmakers en professionals uit de pensioensector opnieuw een platform om de nieuwste wetenschappelijke inzichten te delen, actuele thema’s te bespreken en de verbinding tussen wetenschap en praktijk te versterken.
Den Haag

Pensioenevent keuzebegeleiding 2026 – van weten naar doen: versterken van doenvermogen bij pensioenkeuzes

Na twee succesvolle edities van het gezamenlijke pensioenevent over keuzebegeleiding, bundelen de Pensioenfederatie, Netspar en het Verbond van Verzekeraars opnieuw hun krachten. Dit jaar staat in het teken van doenvermogen: het vermogen van (potentiële) deelnemers om intenties daadwerkelijk om te zetten in actie. We verkennen samen hoe je deelnemers niet alleen bewust maakt van hun pensioenkeuzes, maar daar ook de keuzebegeleiding op inricht. Zodat zij een passende pensioenkeuze kunnen maken.

Sign up for event

Oeps! We konden je formulier niet vinden.