Spring naar content

Werkgroep Keuzemogelijkheden en maatwerk in pensioenkeuzes

Op 7 april werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij Achmea in Zeist over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst zijn twee papers in wording gepresenteerd. Zie hieronder meer informatie over deze papers.

Welke keuzemogelijkheden zijn wenselijk vanuit het perspectief van de deelnemers?
Chantal Hoet (AEGON), Casper van Ewijk (UVA), Sara van den Bleeken (AFM), Roel Mehlkopf (DNB)
Met de toenemende heterogeniteit van werkenden neemt de behoefte aan meer op maat gesneden pensioenen toe. Dit paper analyseert de wenselijkheid en onwenselijkheid van nieuwe keuzemogelijkheden voor deelnemers in ons pensioenstelsel en richt zich op de 2e pijler. Zowel de kosten als de baten van keuzemogelijkheden worden geanalyseerd. We inventariseren de lessen die geleerd kunnen worden uit gedragsliteratuur over keuzes die individuen wel en niet kunnen maken. We combineren dit met een economische analyse van de welvaartseffecten van goede en verkeerde keuzes. Daarnaast bevat het paper ook een beperkte analyse over feitelijk keuzegedrag in Nederland.

Maatwerk en keuzevrijheid
Niels Kortleve (PGGM), Theo Nijman (TiU), Agnes Joseph (Achmea)
In dit paper onderzoeken de auteurs welke vormen van maatwerk en keuzemogelijkheden al in Nederlandse pensioenregelingen  voorkomen  en welke vormen van maatwerk en  keuzevrijheid, of combinaties daarvan, denkbaar en/of wenselijk zijn in bestaande of nieuwe pensioencontracten. Daarbij wordt ook gekeken voor welke groep deelnemers dit maatwerk/deze keuzevrijheid met name meerwaarde geeft. Ook onderzoeken de auteurs de voor- en nadelen van het bieden van maatwerk t.o.v. een uniforme regeling en t.o.v. regelingen met (meer of minder) keuzevrijheid, zowel bezien vanuit de deelnemers als vanuit de fondsen en uitvoerders. Aandacht wordt besteed aan de beschikbare kennis en internationale ervaringen over de gevolgen van (de presentatie van) geboden keuze mogelijkheden en aan potentiële cumulatie van keuze-effecten (lumpsum, AOW compensatie en hoog-laag constructies). In deze eerste werkgroepbijeenkomst worden de eerste bevindingen van de auteurs gepresenteerd en wordt input gevraagd voor de verdere analyse.

Op 7 april werd er een werkgroepbijeenkomst georganiseerd bij Achmea in Zeist over bovenstaand onderwerp. Tijdens deze bijeenkomst zijn twee papers in wording gepresenteerd. Zie hieronder meer informatie over deze papers.

Registreren

Locatie

Registreren

Soortgelijke bijeenkomsten

Night University

De Wet toekomst pensioenen (Wtp) zorgt voor een grote vernieuwing van het Nederlandse pensioenstelsel. Wat betekent dat voor jou? En hoe kijk jij naar jouw toekomst? In deze interactieve night talk nemen Prof. dr. Bas Werker en Prof. dr. Lisa Brüggen je mee in deze verandering. Zij staan bekend om hun talent om lastige onderwerpen op een leuke en begrijpelijke manier uit te leggen. 
Online

Kennisgroep Maatschappelijk Verantwoord Beleggen online sessie 3

In 2026 zet Netspar de Kennisgroep Maatschappelijk Verantwoord Beleggen (MVB) voort. In deze kennisgroep komen pensioenprofessionals en onderzoekers drie keer online samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen binnen MVB te bespreken. De kennisgroep biedt een vertrouwde en interactieve setting waarin ruimte is voor uitwisseling en verdieping. We bouwen voort op eerdere edities, met een vernieuwde aanpak: meer interactie, meer verdieping en een sterkere focus op concrete, toepasbare inzichten. Het doel van de kennisgroep is tweeledig: enerzijds het versterken van de MVB-community binnen Netspar, en anderzijds het laagdrempelig delen van actuele kennis. Daarnaast halen we relevante vragen op voor nieuw onderzoek en proberen we – waar mogelijk – direct antwoorden te formuleren op vraagstukken uit de praktijk.
Online

Kennisgroep Pensioencommunicatie 2026 online sessie 2

We brengen professionals en onderzoekers samen om kennis te delen, inzichten te verdiepen en actuele ontwikkelingen binnen pensioencommunicatie te bespreken. Met de Kennisgroep Pensioencommunicatie creëren we een plek waar wetenschap en praktijk elkaar op een constructieve manier ontmoeten.

Sign up for event

Oeps! We konden je formulier niet vinden.