Spring naar content

Werkgroep Werken na de pensioengerechtigde leeftijd

Op 24 oktober zal er een werkgroepbijeenkomst worden georganiseerd bij a.s.r. in Utrecht over bovengenoemd onderwerp. Meer informatie over het programma en de papers is hierna te vinden. Dagvoorzitter is Arthur van Soest.

De ouderenwoning is effectiever dan je denkt
Jan Rouwendal, Marija Bockarjova (beiden VU)
De Nederlandse woningvoorraad bestaat voor een deel uit ‘ouderenwoningen,’ dat wil zeggen woningen die speciaal geschikt worden geacht voor ouderen, bijvoorbeeld omdat er in de woning geen trap is. Van tijd tot tijd verschijnen er in de media berichten over een tekort aan ouderenwoningen,  maar die lijken niet erg veel indruk te maken. Ook is bekend dat lang niet alle ouderenwoningen daadwerkelijk bewoond worden door mensen op leeftijd. Je kunt je dan ook afvragen hoe belangrijk die ouderenwoningen zijn.

In dit NEA-paper wordt betoogd dat deze woningen een belangrijke rol vervullen in de huisvesting van ouderen. Het belangrijkste argument daarvoor is dat een steeds groter deel van een geboortecohort te vinden is in dergelijke woningen naarmate de leeftijd vordert. En dat blijkt vooral te gelden voor de zorgbehoevenden.

Waar werken AOW’ers
Raymond Montizaan, Didier Fouarge, Ineke Bijlsma (allen Maastricht Uni)
Het doel van dit Opinion paper is om vast te stellen in hoeverre het doorwerken tot na de pensioengerechtigde leeftijd steeds vaker voorkomt en in welke beroepen dit precies gebeurt, en in welke mate er grote verdringingseffecten op de arbeidsmarkt optreden die mogelijk kunnen leiden tot aanpassingen in  het beleid om ouderen te stimuleren om door te werken na de AOW-/pensioengerechtigde leeftijd. Uiteindelijk wordt in de discussie stelling genomen of deze trends mogelijk tot problemen leiden op de arbeidsmarkt en een uitdaging vormen voor het huidige beleid.

Gezondheid en werk na de officiële pensioenleeftijd
Dorly Deeg, Maaike van der Noord, Britt Reeker, Suzan van der Pas (VU Medisch Centrum)
Sinds de vroege jaren 1990 is de arbeidsdeelname in de leeftijdsgroep 55-64 jaar toegenomen, evenals de arbeidsdeelname na de officiële pensioenleeftijd. Het is de vraag of arbeidsdeelname na de officiële pensioenleeftijd gepaard gaat met een betere of slechtere gezondheid. Indien de gezondheid van opeenvolgende generaties werkenden na de leeftijd van 65 jaar is verbeterd, wijst dit op ruimere mogelijkheden voor verhoging van de pensioenleeftijd. Is hun gezondheid echter slechter geworden, dan ontstaat het risico op grotere kosten in de gezondheidszorg. Gebruik wordt gemaakt van trenddata over werkende 65-plussers uit de Longitudinal Aging Study Amsterdam, over de periode 1992-2009.

 

 

Presentaties van werkgroepbijeenkomsten zijn alleen beschikbaar voor medewerkers van Netspar-partners en Netspar-fellows.

Voor meer informatie over deze en andere Netspar bijeenkomsten kunt u terecht bij onze evenementencoördinator Sylvia van Drogenbroek.

Inloop / registratie met koffie

De ouderenwoning is effectiever dan je denkt
Jan Rouwendal (VU Amsterdam)

Lunch

Waar werken AOW’ers
Raymond Montizaan (Universiteit Maastricht)

Koffiepauze

Gezondheid en werk na de officiële pensioenleeftijd
Dorly Deeg (VU MC)

Registreren

Locatie

a.s.r.
Archimedeslaan 10
3584 BA Utrecht

Registreren

Medewerkers van Netspar-partners en Netspar fellows zijn van harte welkom op deze bijeenkomst.

Voor deelname vult u aub het online registratieformulier in. U ontvangt dan binnen enkele weken een bevestigingsemail met meer informatie.

Soortgelijke bijeenkomsten

Doorwerken na pensioen: praktijk en potentieel – Jasper Bosma – After-lunch webinar

In het licht van aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt wordt in toenemende mate gekeken naar AOW-gerechtigden die graag actief willen blijven in betaald werk. In dit onderzoek is daarom gekeken naar de trends rondom werken boven de AOW-leeftijd. Wie werken er door, waarom, wat voor werk doen ze, hoeveel, en in welke vorm? Daarnaast kijken we ook naar de overwegingen van AOW-gerechtigden die niet werken. Wat houdt hen tegen, en onder welke voorwaarden zouden zij bereid zijn wel te werken? Tot slot gaan we kort in op de rol van de werkgever en de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel. Bij de beantwoording van de vragen kijken we naar verschillen naar geslacht, opleidingsniveau, en de sector waarin AOW-gerechtigden werkzaam zijn (geweest).

Visualisatievoorkeuren in het risicopreferentieonderzoek: vijf inzichten uit kwalitatieve interviews – Bas van Seumeren – After-lunch webinar

Met de invoering van het nieuwe pensioenstelsel krijgt de risicovoorkeur van deelnemers een centrale rol. Pensioenfondsen brengen deze voorkeuren in kaart met een risicopreferentieonderzoek (RPO). In de praktijk blijkt echter dat veel deelnemers moeite hebben om een weloverwogen afweging te maken tussen risico en verwacht rendement. Dit leidt tot een belangrijke vraag: hoe kunnen we deelnemers beter ondersteunen bij het maken van een weloverwogen risico-rendementsafweging?

Pensioen en Wetenschap Jaarcongres

Na een zeer interessante editie ter ere van het 20-jarig bestaan van Netspar in 2025, organiseren wij in 2026 weer een reguliere editie van het jaarcongres Pensioen & Wetenschap. Dit congres biedt onderzoekers, beleidsmakers en professionals uit de pensioensector opnieuw een platform om de nieuwste wetenschappelijke inzichten te delen, actuele thema’s te bespreken en de verbinding tussen wetenschap en praktijk te versterken.

Sign up for event

Oeps! We konden je formulier niet vinden.