Spring naar content

Terugblik Themaconferentie ‘Implicaties van verschillen in gezonde levensverwachting voor het pensioenstelsel’

De grote verschillen in (gezonde) levensverwachting tussen groepen mensen in Nederland zijn niet eenvoudig op te lossen. Gezondheidszorg, overheid en werkgevers spelen allen een rol om ervoor te zorgen dat de stijgende AOW-leeftijd haalbaar is en het aantal gezonde jaren na pensionering zoveel mogelijk gelijk is voor mensen met verschillende sociaaleconomische status. Dat was de consensus van de Netspar themaconferentie over de verschillen in gezonde levensverwachting en de implicaties voor het pensioenstelsel.

De conferentie vond plaats naar aanleiding van het project ‘langer leven, langer werken, langer gezond?’ Binnen dit project worden projecties gemaakt van de levensverwachting met en zonder beperkingen naar opleidingsniveau: wat kunnen we komende decennia verwachten? Een andere vraag is welke implicaties dit heeft voor de veranderingen in het pensioenstelsel. Tijdens de conferentie werd een globaal beeld geschetst van de problematiek en mogelijke gevolgen.

Gewonnen jaren niet allemaal gezond
Uit onderzoek van Dorly Deeg (VU MC), blijkt dat Nederlanders tussen de 65 en 75 jaar over het geheel genomen meer levensjaren voor de boeg hebben. Maar die gewonnen jaren zijn niet allemaal gezond. Vooral het aantal jaren met lichte fysieke beperkingen neemt toe. En het zijn vooral mensen met een laag inkomen die eerder kampen met een afnemende gezondheid. Tegelijkertijd werken deze mensen wel evenredig langer door. Werken met een lichamelijke beperking wordt vooral voor deze groep normaler. En dat leidt relatief vaker tot uitval in arbeidsongeschiktheid, laat onderzoek van onder meer Sander Muns (TiU) zien. Hierdoor loopt het inkomen van mensen in de laatste jaren voor de AOW nog verder terug.

HR-beleid
Hier kan een taak liggen voor werkgevers, stelt Raymond Montizaan (ROA Maastricht University). Financiële prikkels (zoals de afschaffing van de VUT of het verhogen van de AOW-leeftijd) zijn succesvol om mensen langer aan het werk te houden, maar hebben wel korte én lange termijn impact op de gezondheid (presentatie). Als langer doorwerken een feit is, is het zaak mensen langer tevreden en gemotiveerd te houden. Een HR-beleid gericht op het blijven ontwikkelen van oudere medewerkers kan helpen: alleen al het aanbieden van trainingsmogelijkheden maakt (oudere) werknemers al meer tevreden – of hier nu gebruik van wordt gemaakt of niet.

Europese problematiek
Wilma Nusselder (Erasmus MC) laat aan de hand van een Europese studie zien dat de levensverwachting zonder beperkingen een knelpunt is als het om de pensioenleeftijd gaat. Terwijl veel hoogopgeleiden pas na de wettelijke pensioenleeftijd gezondheid-gerelateerde beperkingen gaan ondervinden, hebben veel laagopgeleiden die beperkingen al ruim voor de wettelijke pensioenleeftijd. Dit geldt voor Nederland en veel andere Europese landen.

Eerlijk
Het gat in gezonde jaren tussen verschillende bevolkingsgroepen is niet zomaar te dichten. Maar roept wel vragen op over een eerlijke verdeling. Het NIDI presenteerde daarom eerder dit jaar al een voorstel om de AOW-leeftijd te differentiëren naar opleidingsniveau. Een kostbare onderneming die veel discussie losmaakte, vertelt Joop de Beer (NIDI). Arthur van Soest (Tilburg University) onderzocht in het kader van de Netspar-projectgroep ‘Flexibel met pensioen’ de mogelijkheden om een lagere AOW-leeftijd te financieren, bijvoorbeeld door een lagere uitkering. Dit biedt echter ook geen soelaas: mensen zouden dan de AOW-leeftijd hooguit zes maanden eerder in kunnen laten gaan, willen ze niet onder het sociaal minimum komen.

Het probleem van de verschillen in gezonde jaren is deels financieel en deels maatschappelijk van aard. Idealiter worden de verschillen in gezondheid en sterfte tussen verschillende bevolkingsgroepen kleiner gemaakt, maar dat is geen gemakkelijke taak. De oplossing ligt mogelijk in een combinatie van het motiveren en mogelijk maken van langer doorwerken door middel van HR-beleid, fiscale maatregelen om het sparen van tweede pijler pensioen meer te stimuleren en overheidsbeleid gericht op financiële planning over de levensloop en preventie van gezondheidsproblemen.

De grote verschillen in (gezonde) levensverwachting tussen groepen mensen in Nederland zijn niet eenvoudig op te lossen. Gezondheidszorg, overheid en werkgevers spelen allen een rol om ervoor te zorgen dat de stijgende AOW-leeftijd haalbaar is en het aantal gezonde jaren na pensionering zoveel mogelijk gelijk is voor mensen met verschillende sociaaleconomische status. Dat was de consensus van de Netspar themaconferentie over de verschillen in gezonde levensverwachting en de implicaties voor het pensioenstelsel.

Inloop

Korte introductie onderwerp en doel van de middag
Presentatie

Inzichten uit 4 Netspar Projecten:

  • Dorly Deeg (VUmc): Gezond werken maar ook gezond met pensioen
  • Raymond Montizaan (ROA): Verschil in werkelijke pensioenleeftijd tussen mensen van verschillende opleidingsniveaus – Presentatie
  • Sander Muns (TiU): Inkomensverschillen in levensverwachting
  • Wilma Nusselder (EMC): Gezonde levensverwachting naar opleiding en stijgende pensioen leeftijd – Presentatie

Koffie/thee pauze

Opties voor het pensioenstelsel:

  • Joop de Beer (NIDI): AOW-Leeftijd afhankelijk van opleidingsniveau – Presentatie
  • Arthur van Soest (TiU): Vroegpensioenregelingen voor zware beroepen – Presentatie

Panel discussie over de implicaties van verschillen in (gezonde) levensverwachting voor het pensioenstelsel en opties voor aanpassingen pensioenstelsel.

Afsluiting door de voorzitter

Borrel

Registreren

Locatie

De Machinist
Willem Buytewechstraat 45
3024 BK Rotterdam

Registreren

Voor deelname vult u aub het online registratieformulier in. U ontvangt dan voorafgaand aan het evenement een mail met de verdere informatie.

Soortgelijke bijeenkomsten

Online

Verdeling van geld en bezittingen binnen families: wie krijgt wat bij schenkingen en erfenissen – Eduard Suari – After lunch webinar

Wealth transfers binnen families – zoals schenkingen en erfenissen – spelen een belangrijke rol in welvaartsverdeling tussen generaties. In dit onderzoek analyseren we hoe ouders schenkingen en erfenissen verdelen onder hun kinderen, en welke motieven daarachter liggen. Met behulp van uitgebreide CBS-administratieve data (2007–2021) onderzoeken zij meer dan 350.000 Nederlandse families. De resultaten laten zien dat schenkingen vooral worden beïnvloed door leeftijd en welvaart: oudere en rijkere ouders schenken vaker, en binnen families ontvangen juist de financieel minder sterke kinderen vaker een gift – een aanwijzing voor een altruïstisch motief. Het uitruilmotief (informele zorg in ruil voor giften) wordt nauwelijks gevonden. Nabijheid tot ouders speelt slechts beperkt een rol. Dit geeft belangrijke inzichten voor beleid: privétransfers lijken publieke herverdeling eerder aan te vullen dan te compenseren, vooral richting kinderen met lagere welvaart. Vervolgonderzoek richt zich op de verdeling van erfenissen en de interactie tussen schenkingen en nalatenschappen.
Online

AOW als obstakel: een empirische analyse naar de gedragsreacties van het individualiseren van de AOW – Jim Been – After-lunch webinar

Dit onderzoek beoordeelt in hoeverre de huidige leefvormafhankelijke AOW-uitkering een financiële prikkel vormt die samenwonen onder ouderen belemmert. Alleenstaanden ontvangen circa 30 procent meer AOW dan samenwonenden, wat voor oudere alleenwonenden neerkomt op een korting van ongeveer 450 euro per maand bij samenwonen. De analyse van een representatieve groep van 55-plussers laat zien dat deze korting een substantiële negatieve invloed heeft op de bereidheid om samen te wonen, terwijl mantelzorg hierin nauwelijks een rol speelt.
Rotterdam

Inpassing van pensioenplicht in Nederlandse instituties – Rondetafelconferentie

Tijdens deze bijeenkomst wordt het tussenresultaat van de Netspar projectgroep “Pensioenplicht voor alle werkenden” gepresenteerd en is er veel ruimte voor discussie en feedback. De vraag of een pensioenplicht voor alle werkenden verstandig is komt niet aan de orde. De projectgroep richt zich op de vraag hoe een eventuele pensioenplicht vormgegeven zou kunnen worden.

Sign up for event

Oeps! We konden je formulier niet vinden.